Dział ds. Funduszy Strukturalnych (obecnie: Dział Projektów) pozyskał dofinansowanie w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektów wspierających funkcjonowanie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Projekty współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Działania realizowane na rzecz uczelni w ramach projektu:
Najlepsi z natury! Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- Wsparcie informatycznych narzędzi zarządzania zasobami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w celu doskonalenia jakości kształcenia:
- w ramach projektu zakupiony zostanie nowoczesny system ERP w zakresie finansowo-księgowym oraz w zakresie obsługi majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych. Nowy system jest niezbędny do prawidłowego zarządzania i funkcjonowania uczelnią.
- zakupiona zostanie również platforma do zarządzania wiedzą i rozwojem naukowym. Platforma umożliwi gromadzenie danych o osiągnięciach naukowych, a także usprawni udostępnianie informacji i danych o szkolnictwie wyższym.
- Realizacja działań restrukturyzacyjnych w obszarze zarządzania Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Działania będą dotyczyły wsparcia w uporządkowaniu struktury organizacyjnej uczelni w celu efektywnego wykorzystania zasobów uczelni oraz zapewnienia skuteczności w sprawnym nadzorowaniu i efektywności realizacji celów strategicznych uczelni oraz rozwoju kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej, w szczególności w zakresie zarządzania finansami oraz informacją. W ramach zadanie przewidziane jest:
- opracowanie i wdrożenie programu restrukturyzacyjny,
- szkolenia dla kadry zarządzającej i kierowniczej,
- zakup i wdrożenie narzędzia do budżetowania niezbędnego w procesie zmian restrukturyzacyjnych.
Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- Wsparcie informatycznych narzędzi zarządzania zasobami UPP w celu doskonalenia jakości kształcenia oraz tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych – kontynuacja:
- zakup kolejnych modułów w ramach systemu ERP;
- wdrożenie i uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów;
- rozbudowa sieci LAN/WLAN,
- zakup systemu USOS,
- wdrożenie i koordynacja funkcjonowania platformy e-learningowej.
- Realizacja działań restrukturyzacyjnych w obszarze zarządzania Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu – kontynuacja:
- audyt dyscyplin naukowych,
- utworzenie Centrum doskonalenia jakości kształcenia i kompetencji kadr, którego celem będzie przygotowanie polityki oraz ocena pracownicza pod kątem potencjału naukowego jak również wspierania rozwoju pracowników ze środowiska nauki, dydaktyki oraz administracji.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jako dostępna uczelnia bez barier
Celem projektu jest wdrożenie zmian organizacyjnych i podniesienie świadomości i kompetencji kadry dydaktycznej i administracyjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poprzez zaplanowanie i realizację działań, które mają na celu zapewnienie przez UPP:
- dostępności komunikacyjnej (ułatwienia architektoniczne),
- jasnej i przejrzystej strony internetowej dostępnej dla internautów również z dysfunkcjami dotyczącymi zmysłów (wzrok, słuch),
- modyfikacji metod nauczania przedmiotów (wdrożenie oprogramowania umożliwiającego realizację zajęć w formie online, poszerzenia zastosowania e-learningu),
- zastosowanie narzędzi informatycznych,
- modyfikacje procedur
- poszerzenie oferty Centrum Wsparcia i Rozwoju.
Działania projektowe będą wdrażane w ramach sześciu obszarów. Efektem realizacji projektu będzie wzrost dostępności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wobec potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zaburzeniami psychicznymi bądź innymi zdiagnozowanymi trudnościami w uczeniu się.
Główne rezultaty wdrażania trzyletniego projektu to:
● wzrost świadomości kwestii dostępności wśród pracowników UPP
● zwiększenie możliwości uzyskania indywidualnego wsparcia dla studentów/ek, a tym samym ograniczenie rezygnacji ze studiów
● wzrost świadomości społecznej i popularności UPP wśród kandydatów/ek na studia
● poprawa polityki informacyjnej na UPP (poprawa dostępności dzięki zastosowaniu oznakowań wewnętrznych i zewnętrznych, poprawa wyglądu strony internetowej i jej przejrzystości).
Ze względu na specyfikę kierunków studiów na UPP, niektóre istotnie uniemożliwiają studiowanie osobom z dysfunkcjami zdrowotnymi. W ramach projektu powstanie też baza informacji o dostępności kierunków i istniejących na nich restrykcjach dotyczących profilu zdrowotnego i osobowościowego kandydata/tki.