Szkolenie dla:
Termin:
Od 06.09.2023 do 21.09.2023
Czas trwania: 14h
Edycja I
Szkolenie realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Doskonałość Dydaktyczna Uczelni" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Podejmowanie się nowych wyzwań, radzenie sobie z niespodziewanymi wydarzeniami, stałe wywiązywanie się z obowiązków zawodowych i odnajdywanie się w rolach społecznych – to codzienność każdego z nas. Możemy odczuwać satysfakcję wynikającą ze zrealizowania wszystkich zadań, ale często pojawia się też uczucie przeciążenia, napięcia i niepokoju. O ile nasz organizm jest świetnie przystosowany do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, a stres potrafi być pozytywnym czynnikiem motywującym, o tyle przeżywanie chronicznego stresu może wiązać się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Etiologia wielu chorób, obok czynników genetycznych i biologicznych, wskazuje na występowanie modelu: podatność – stres, a więc sytuacji, w której predyspozycje genetyczne w połączeniu z przeżywanym stresem doprowadzają do pogorszenia stanu zdrowia, również psychicznego. Dlatego rozwijanie wiedzy na temat stresu, a także rozpoznawanie osobistych zasobów, wspierających regulowanie napięcia psychofizycznego, jest niezbędnym elementem szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej. I właśnie z tego powodu, chciałabym Państwa zaprosić do wspólnych poszukiwań posiadanych zasobów oraz testowania ich skuteczności w praktyce, podczas tego warsztatu.
Program szkolenia:
Program 6-ciu spotkań ma na celu, w zwięzłej formie, przybliżyć poszczególne zagadnienia dotyczące przeżywania stresu, ze szczególnym skupieniem na praktyce, czyli doświadczaniu, testowaniu na sobie, różnych technik regulowania napięcia psychofizycznego. Zaproponowane metody będą bazować na odkryciach dotyczących funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, ujętych w Teorii Poliwagalnej dr Stephena Porgesa, a także na technikach wyobrażeniowych oraz mindfulness.
Obszary tematyczne:
1. Omówienie źródeł stresu w życiu Uczestników oraz objawów stresu.
2. Omówienie mechanizmu działania stresu – fizjologia stresu – wprowadzenie do radzenia sobie.
3. Omówienie technik radzenia sobie ze stresem.
4. Omówienie technik dotyczących radzenia sobie z myślami wywołującymi stres.
5. Omówienie możliwych form terapii dla osób potrzebujących dodatkowego wsparcia w radzeniu sobie ze stresem.
6. Omówienie codziennych praktyk budujących odporność na stres. Każde spotkanie obejmuje omówienie przewidzianego zagadnienia wraz z praktycznymi doświadczeniami różnych technik regulowania napięcia.
Osoby, które mają wątpliwości co do możliwości udziału w warsztatach np. z powodu aktualnie trwającego silnego kryzysu psychicznego, mogą skorzystać z kontaktu z osobą prowadzącą, w celu omówienia najbardziej optymalnej ścieżki uzyskania wsparcia: marta.giergielewicz@up.poznan.pl.
Prowadząca szkolenie:
Marta Giergielewicz – mgr psychologii klinicznej, mgr pedagogiki specjalnej, psychoterapeutka systemowa w procesie certyfikacji, absolwentka studiów podyplomowych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi oraz psychologii zdrowia.
Kiedy:
06 września 2023 r. 09:00-12:00 (środa)
11 września 2023 r. 10:00-12:00 (poniedziałek)
12 września 2023 r. 10:00-12:00 (wtorek)
13 września 2023 r. 10:00-12:00 (środa)
19 września 2023 r. 10:00-12:00 (wtorek)
21 września 2023 r. 10:00-12:00 (czwartek)
Gdzie:
Szkolenie w formie stacjonarnej, w budynku Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, III piętro s. 332
Zapisy:
FORMULARZ REKRUTACYJNY - przyjmowanie zgłoszeń rozpocznie się 31.08.2023 r. o godzinie 09:00.