PROGRAM 2021-2027
PRIORYTET: 1 SPOŁECZEŃSTWA INNOWACYJNE
CEL: 1.1 ODPORNE GOSPODARKI I SPOŁECZNOŚCI
TYTUŁ PROJEKTU: „Empowering NGOs & public institutions in helping children overcome migration traumas using creativity and favors of nature” (akronim KidsLikeUs)
Miło Nam poinformować, że Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kolejny raz został Liderem projektu z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. W ramach projektu pn. KidsLikeUs naukowcy, pedagodzy, władze publiczne oraz organizacje pozarządowe zbadają, w jaki sposób kontakt z naturą i oddziaływanie na wszystkie zmysły mogą poprawić samopoczucie psychiczne dzieci z traumatycznymi przeżyciami.
W 2022 roku Europę nawiedziło kolejne ogromne tsunami migracyjne. W porównaniu do kryzysu migracyjnego na Morzu Śródziemnym sprzed 7 lat, ten był znacznie większy i osiągnął liczbę ponad 5 mln osób w tym dzieci z Ukrainy. W procesie migracji jedną z najbardziej narażonych grup są właśnie dzieci, które często nie znają języka, a ich niedojrzała psychika nie jest gotowa na radzenie sobie z tak dużym obciążeniem, traumami czy zmianami w otoczeniu. Tym bardziej, że już w 2020 roku ogromny wpływ na zdrowie psychiczne osób małoletnich odegrała pandemia koronawirusa. Eksperci wskazują, że dzieci mogą odczuwać niepokój i traumę jeszcze długo po ustaniu wojny, pandemii czy innego czynnika wywołującego lęki.
Troska o zdrowie psychiczne dzieci szczególnie zainteresowała zespół projektowy pod przewodnictwem dr Beaty Fabisiak z Katedry Meblarstwa, która wraz z zawiązanym konsorcjum, złożonym z 9 partnerów z państw Regionu Morza Bałtyckiego przygotowała projekt, który wychodzi naprzeciw tym problemom.
Projekt ma na celu opracowanie nowych rozwiązań, które pozwolą wolontariuszom, edukatorom, instytucjom publicznym i organizacjom pozarządowym szybko tworzyć m.in. małe „superbohaterskie ogrody sensoryczne” i otrzymają instrukcje, jak je wykorzystać z pożytkiem nie tylko dla młodych obywateli, ale też dla ludzi w każdym wieku i każdej narodowości.
· Typ projektu:
Główny projekt
· Realizacja
styczeń 2023 - grudzień 2025
· Budżet:
- całkowity 1,65 mln €
- dofinansowanie 1,09 mln €